Корисно знати

30-08-2023

«Народна медицина» у лікуванні гіпертонічної хвороби

    Народна медицина має у своєму арсеналі багато засобів для зниження артеріального тиску. Наприклад вживання суміші буряка з медом чи настою подрібненого кавунового насіння. Антигіпертензивними властивостями володіють плоди шипшини, календула, глід. Однак, всі ці засоби можуть зарадити в основному на початкових стадіях захворювання, коли хвороба ще не вкоренилася і підвищення тиску є епізодичними, з невисокими цифрами.

    При розвитку артеріальної гіпертензії, як захворювання, а не симптому, відбувається ураження судинної стінки, зменшується її еластичність, знижується здатність до розслаблення. Також відбуваються зміни у роботі серця, ендокринної системи та центрах регуляції артеріального тиску у головному мозку. Тому для адекватного та стійкого зниження рівня артеріального тиску народних методів вже не вистачає. Сучасне лікування артеріальної гіпертензії передбачає поєднане використання двох, а іноді і трьох препаратів з різних груп, котрі діють на різні ланки механізмів, що призводять до підвищення артеріального тиску. Крім того ці препарати також мають позитивний вплив на інші функції серцево-судинної системи, запобігають розвитку серцевої недостатності. Тому правильне лікування підвищеного артеріального тиску можливе лише за умов застосування сучасних фармакологічних препаратів, котрі призначив лікар-фахівець. Рецепти народної медицини можуть бути лише допоміжними і тільки за умови попередньої консультації у лікаря.

Підготували: доц. Гречко С.І., доц. Іванчук П.Р.

 16-08-2023

Основні рекомендації щодо профілактики серцево-судинних захворювань. Поведінкові чинники

   

«Сердечна» їжа.

Овочі-фрукти-зернові - це вітаміни і клітковина, які покращують роботу організму в цілому, уповільнюють розвиток атеросклерозу і відкладення холестерину на стінках судин. Риба, особливо жирна морська (форель, макрель, скумбрія, оселедець), надзвичайно багата поліненасиченими жирними кислотами. Північні народи, в меню яких морська риба займає важливе місце, страждають серцево-судинними захворюваннями майже в 2 рази рідше за інших. За даними останніх досліджень, регулярне вживання омега-3 жирних кислот призводить до мінімуму ризик раптової зупинки серця.

 Алкоголь.

Помірне вживання алкоголю знижує ризик інфаркту та інсульту на 30%.. Бокал сухого червоного вина в день - скажімо, за обідом, в хорошій компанії - серцю тільки на користь. Червоне вино багато поліфенолами - сильними антиоксидантами, що містяться у виноградних кісточках.

Проте, перебір алкоголю набагато гірший, ніж повне утримання. Безпечна норма - 20 г для чоловіків і 10 г для жінок в день в перекладі на чистий етиловий спирт. У винному еквіваленті це келих, в пивному - 0,33 л.

 Дотримання правильної ваги

«Правильна» вага дозволяє уникнути численних проблем зі здоров'ям, які в підсумку позначаються на роботі серця. Якщо окружність талії становить 80-88 см у жінок і 94-102 см у чоловіків, подальше збільшення маси тіла не рекомендується. Існує, так званий, «жирний ланцюжок»: надмірна кількість жирової тканини - відносна недостатність інсуліну - в крові підвищується концентрація глюкози (виникає цукровий діабет 2 типу) - підвищується рівень холестерину - виникає атеросклероз, підвищується тиск.

Основою профілактики серцево-судинних захворювань є здорове харчування. Ненасичені жирні кислоти повинні становити <10% загальних енергетичних потреб організму, що досягається шляхом їх заміни поліненасиченими жирними кислотами. Вживання <5 г солі на добу. Вживання 30-45 г клітковини на добу (зернові, овочі, фрукти). 200 г фруктів на добу (2-3 порції), 200 г овочів на добу (2-3 порції). Риба, як найменше, двічі на тиждень, з яких один раз - масляна риба.

 Куріння.

Будь-який вид куріння є потужним і незалежним чинником розвитку серцево-судинних захворювань і повинен бути усунутим. Слід уникати пасивного куріння, оскільки воно також підвищує ризик розвитку серцево-судинних захворювань; формувати ментальність молодих людей стосовно шкоди куріння.

«Пять А» стратегій припинення куріння в рутинній практиці:

А-Аsk – систематичні нагадування пацієнтові про статус курця при першій-ліпшій можливості.

A-Advice – наполеглива порада всім курцям кинути палити.

A-Adress – індивідуальна оцінка ступеня залежності та готовності припинити курити.

A-Asist – погоджувати із пацієнтом стратегію припинення куріння, включаючи дату повної відмови, поведінкові рекомендації та медикаментозну підтримку.

A-Arrange – скласти список подальших спостережень.

 Тренування.

Тренування допомагають тримати в тонусі всі м'язи, включаючи серцеву. Під час фізичного навантаження швидше переробляється глюкоза, витрачаються речовини, які за законом підлості відкладаються в самих проблемних місцях.

Є й спеціальні аеробні вправи для серця і судин. Це біг, ходьба, плавання. Головна умова - займатися не менше 30 хвилин за раз, найкраще - 40-50. У фітнес-клубі для цього є кардіотренажери: степпери (імітація ходьби по сходах), бігова доріжка, вело-і еліптичні тренажери. При відсутності тренажерів - катайтеся на велосипеді в парку, бігайте або просто ходіть пішки, ігноруйте ліфти. Слідкуйте за пульсом: під час тренування він повинен дорівнювати 110-130 ударам на хвилину.

Пацієнти, які перенесли інфаркт міокарда, стентування, аорто-коронарне шунтування, з наявністю нестабільної стенокардії або серцевої недостатності після консультації з лікарем повинні бути спрямовані на дихальну гімнастику помірної або значної інтенсивності тривалістю сеансу 30 хв > 3 разів на тиждень. Пацієнтам, які ведуть малорухливий спосіб життя, рекомендується починати з легких фізичних вправ після оцінки можливих ризиків, пов’язаних з їх фізичною активністю.

Підготували: доц. Гречко С.І., доц. Іванчук П.Р., доц Трефаненко І.В.

10-03-2023

Харчування як метод контролю артеріального тиску.

Досить легко заплутатись, напевне, серед різноманіття стратегій контролю ваги та дієтичних рекомендацій. Зараз ми розглянемо деякі популярні дієти та їхнє підгрунтя.

Що це?

Дієти DASH (Дієтичні підходи до зупинки гіпертонії) іноді призначаються лікарями для лікування високого рівня артеріального тиску. Артеріальний тиск - кров'яний тиск, який заміряється на артеріях і визначає силу тиску крові на стінках артерій під час систоли та діастоли серцевого м'язу. Він звичайно змінюється протягом дня, але якщо він залишається занадто високим, це називається високим кров'яним тиском або гіпертонією. Некоригований високий кров'яний тиск може призвести до серцевих захворювань, інсульту, застійної серцевої недостатності, хвороби нирок та сліпоти.

DASH-дієта вперше була представлена на засіданні Американської серцевої асоціації в 1996 році, а пізніше опублікований в журналі New Medicine Journal в 1997 році. Проба DASH-дієти випадково призначила 456 людей на різні дієти, щоб перевірити дію харчових схем на зниження артеріального тиску. Автори припустили, що харчування дієти з багатьма різними продуктами з поживними речовинами, що знижують артеріальний тиск, буде мати більший вплив на артеріальний тиск, ніж їжа однієї поживної речовини, таку як, наприклад, в дозах або в обмеженій дієті. Три дієти були протестовані: 1) дієта з контролю або стандартна американська дієта; 2) дієта з фруктами та овочами, подібна до дієти контролю, але забезпечує більше фруктів і овочів, менше закусок і солодощів; 3) комбінація дієти, багата на фрукти, овочі, горіхи та молочні продукти з низьким вмістом жиру з меншим вмістом насичених жирів, загального жиру та холестерину. Останні дві дієти були багатшими поживними речовинами, пов'язаними зі зниженням артеріального тиску, такими як калій, магній, кальцій, клітковина та білок. Всі три дієти забезпечили приблизно 3000 мг натрію, що перевищує рекомендовану суму з Американських рекомендацій, але менше середнього споживання натрію для американців.

Незважаючи на зміну ваги, комбінована дієта знижує кров'яний тиск більше, ніж дві інші дієти. У осіб з гіпертонією артеріальний тиск показав значне зниження, в порівнянні з особами без гіпертензії. Зниження артеріального тиску в комбінованій дієті DASH було порівняно з тими, хто застосовував ліки для гіпертонії першої стадії.

Результати цього значного дослідження зробили велику частину наукової основи для Дієтичних рекомендацій для американців у 2010 році та наступних виданнях.

Як це працює

DASH-дієта ґрунтується на таких продуктах: фрукти, овочі, молоко з низьким вмістом жиру, цільне зерно, риба, птиця, боби та горіхи. Рекомендується зменшувати кількість натрію, продуктів харчування та напоїв з додаванням цукру та червоного м'яса. Дієта є ощадливою для серця, оскільки вона обмежує насичений і транс-жир, збільшуючи при цьому споживання калію, магнію, кальцію, білка та клітковини, які, як вважається, допомагають контролювати артеріальний тиск.

Дієта пропонує певну кількість порцій рекомендованих продуктів, перерахованих вище. Плани зразків, надані Національним інститутом серця, легень та крові National Heart Lung and Blood Institute (NHLBI), засновані на засвоєнні 1600, 2000 або 2600 калорій щодня. Для 2000 калорій на день це означає приблизно 6-8 порцій зерна або зернових продуктів (рекомендується цільне зерно), 4-5 порцій овочів, 4-5 фруктів, 2-3 молочних продуктів з низьким вмістом жиру, 2 або менше 3 унції порції м'яса, птиці або риби, 2-3 порції жирів та олій та 4-5 порцій горіхів, насіння або сухих квасолі на тиждень. Рекомендується обмежувати цукерки та додавання цукру до 5 порцій або менше на тиждень. План дієти визначає кількість порцій кожної з цих харчових груп.

Щоб дотримуватись плану, треба підрахувати рівень калорійності, а потім розділити запропоновані порції кожної групи продуктів впродовж дня. Такий підхід вимагає планування харчування передчасно. Посібник NHLBI містить багато порад про те, як включити продукти DASH-дієти та зменшити споживання натрію.

Проведені дослідження

Численні дослідження показують широкий спектр медичних переваг дієти DASH. Послідовний комплекс досліджень показав, що DASH-дієта знижує артеріальний тиск у людей з підвищеним артеріальним тиском, а також нормальним артеріальним тиском навіть без зниження споживання натрію. Це може призвести до більшого зниження артеріального тиску, якщо обмежено споживання натрію менше ніж 2300 мг на добу, а тим більше - при обмеженні натрію в кількості 1500 мг. Було встановлено, що DASH-дієта знижує рівень сечової кислоти у людей з гіперурикемією, яка підвищує загрозу запального стану під назвою подагри. Оскільки люди з подагрою також часто мають високий рівень артеріального тиску та інші серцево-судинні захворювання, DASH-дієта є оптимальним засобом для поліпшення всіх цих станів.

Дотримання моделі DASH-стилю також може допомогти запобігти розвитку цукрового діабету, як це було проаналізовано в недавньому мета-аналізі, і хвороби нирок, як це виявлено в групі ризику атеросклерозу (the Atherosclerosis Risk in Communities - ARIC), яка чого спостерігалося понад 3700 людей, у яких розвинулось захворювання нирок. Дієтичні компоненти DASH, які захищали когорту ARIC, включали високий рівень споживання горіхів, бобових культур та молочних продуктів з низьким вмістом жиру. В той же час, високий рівень споживання червоного м'яса та переробленого м'яса підвищує ризик захворювання нирок.

Потенційні пастки

DASH-дієта вимагає, щоб кожна людина планувала власні щоденні меню на основі дозволених порцій. Людям, які не звикли планувати та готувати їжу, можуть знадобитись більш конкретні рекомендації.

Типи перерахованих харчових продуктів не є всеосяжними. Наприклад, авокадо не включено, тому незрозуміло, чи буде він класифікований як фрукт або жир. Деякі харчові продукти потрапляють у сумнівні категорії: кренделі віднесені до групи зернових, навіть якщо вони мають досить низький вміст поживних речовин і не містять клітковини; заморожений йогурт віднесений до молочної групи, хоча більшість різновидів містять мало кальцію та вітаміну D і мають високий вміст цукру. Загальний термін "крупи" віднесений до групи зернових, але різноманітні види злаків можуть сильно змінюватися в поживних речовинах та вмісті цукру.

Людям з непереносимістю лактози або харчовими алергіями (наприклад, на горіхи), можливо, доведеться змінити дієту, щоб включити альтернативні молочні без лактози та насіння, а не горіхи.

Деякі люди можуть відчувати підвищення газоутворення і здуття живота при початку дотримання  дієти через високий вміст клітковини у рослинних продуктах, таких як фрукти, овочі та цільне зерно. Це можна звести до мінімуму шляхом додавання одного або двох нових продуктів з високим рівнем клітковини за тиждень, а не одночасно.

Враховуючи вищеозначене, дослідження підтримує використання дієти DASH як здорової моделі харчування, що може допомогти знизити артеріальний тиск і запобігти або зменшити ризик серцево-судинних захворювань, діабету, захворювань нирок та подагри.

Підготували: доц. Гречко С.І., доц. Іванчук П.Р., доц Трефаненко І.В.

22-02-2023

Вам призначили стрес-тест!

Тест з фізичним навантаження використовується для визначення того, наскільки добре серце реагує на максимальні фізичні навантаження.

Під час тесту пропонується здійснити вправи (зазвичай хода по біговій доріжці або педалювання на велоергометрі) з одночасною перевіркою частоти серцевих скорочень (ЧСС) пульсу і артеріального тиску (АТ) та реєстрацією електрокардіограми (ЕКГ). Це дозволяє лікарю контролювати реакцію серцево-судинної системи на навантаження та оцінювати ЕКГ.

Стрес-тест також називається тестом з фізичним навантаження або Тредміл-тестом чи велоергометрією (ВЕМ).

Чому виконуються стрес-тести з фізичним навантаженням?

Стрес-тести, в першу чергу, використовується для того, щоб допомогти лікарю визначити, чи серце отримує достатню кількість кисню і чи забезпечений правильний кровотік, коли це найбільше потрібно, наприклад, при інтенсивному фізичному навантаженні.

Його можна призначити для людей, які відчувають біль в грудній клітці або інші симптоми ішемічної хвороби серця. Тест з фізичним навантаження також може використовуватися для визначення стану здоров'я, особливо перед початком нової програми фізичного тренування. Це дозволяє лікарю та тренеру дізнатись, який рівень вправи можна проводити безпечно.

В той же час, з обережністю підходять до призначення стрес-тесту, якщо пацієнт є курцем більше 40 років, або якщо присутні інші фактори ризику серцево-судинних захворювань. Лікар вирішує чи доцільно призначати саме тест з фізичним навантаженням.

Ризики стрес-тесту з фізичним навантаженням

Стрес-тести зазвичай вважаються безпечними, особливо тому, що вони виконуються в контрольованому середовищі під наглядом кваліфікованого медичного працівника.

Однак існують деякі рідкісні ризики, такі як:

Проте, ризик відчути ці реакції під час тесту низький, тому що лікар визначить проблеми заздалегідь. Людям, що ризикують зазнати таких ускладнень, як, наприклад, хворих на ішемічну хворобу серця, доцільно провести інші методи дослідження (Холтерівський моніторинг ЕКГ та ін.)..

У день тесту рекомендовано одягнути вільний, зручний одяг. Найкраще - щось легке та вільне. Обов'язково одягнути зручні черевики, такі як атлетичні кросівки.

Лікар надає чіткі та повні вказівки щодо підготовки до дослідження. Ці інструкції можуть включати:

Утримання від їжі, куріння або вживання напоїв з кофеїном впродовж трьох годин до тесту.

Припинення прийому деяких ліків, які можуть навантажити роботу серця, або навпаки сприяти кращому кровопостачанню серця. Тому потрібно припинити прийом ліків, якщо лікар скаже це зробити.

Повідомте про будь-які болі в грудях або інші ускладнення, які ви помітили в день тесту.

Як виконується стрес-тест на тренування

Перш ніж почати навантаження, особі, що проводять тест визначають рівні АТ та ЧСС, підключаються електроди для реєстрації  ЕКГ. Можливе визначення роботи легень за допомогою спірометра.

Далі починається фізичне навантаження (повільна хода на біговій доріжці або педалювання на велоергометрі). Ступінь навантаження (швидкість  або опір) поступово збільшується під час проведення навантаження.

Під час виникнення труднощів - особливо болю в грудях, слабкості або втомі – слід повідомити лікаря та попросити зупинити тест.

Після закінчення тесту з фізичним навантаженням, ЧСС та АТ продовжуватимуть відстежуватися ще на короткий час.

Рекомендації після стрес-тесту з фізичним навантаженням

Після випробування слід відпочити та випити води. Якщо під час тесту підвищується АТ, лікар або медсестра продовжують за ним спостерігати, та, при потребі, застосують медикаменти для його зниження.

Після обстеження лікар оцінить та обговорить з досліджуваним результати тесту. Випробування можуть виявити нерегулярний ритм серця або інші симптоми, які вказують на захворювання коронарних артерій, такі як заблоковані артерії.

Якщо під час обстеження були визначені прояви ішемічної хвороби серця або інші серцеві проблеми, лікар починає лікування, або спрямовує на інші методи дослідження, такі як коронарографія та ін.

Підготували: доц. Гречко С.І., доц. Іванчук П.Р.

10-05-2023

МІОКАРДИТ - ПРИХОВАНА НЕБЕЗПЕКА

На сьогоднішні день всім відомі дві «хвороби цивілізації» пов’язані з серцево-судинною системою: гіпертонічна хвороба та ішемічна хвороба серця, зокрема інфаркт міокарда. Проте існує не менш небезпечне захворювання серця – ім’я якому міокардит.

Якщо говорити спрощеною мовою, то міокардит – це запальне, або автоімунне ураження серцевого м’яза. Досить часто разом з міокардом у процес включаються його оболонки -  ендокард та перикард.

Причинами такого ураження серця можуть бути інфекційні фактори (віруси, бактерії, грибки), котрі безпосередньо знаходяться у м’язевій тканині, як при іншому інфекційному ураженні. Токсична дія продуктів життєдіяльності мікроорганізмів, вогнище яких може бути в іншому органі чи системі органів. Алергічна реакція організму з стрімкою активацією утворення сполучної тканини у відповідь на перенесене гостре респіраторне захворювання. Автоімунні механізми ураження міокарду. Хімічна природа, як реакція на знаходження в організмі токсичних речовин (алкоголь, професійні токсини, та навіть ліки).

Запідозрити наявність такого захворювання, а відтак звернутись по допомогу лікаря, можна при виникненні наступних симптомів:

 1) Задишка у спокої та при навантаженні.

 2) Серцебиття, відчуття перебоїв у роботі серця.

 3) Болі в серці ниючого характеру, постійні, не залежать від фізичного навантаження

 4) Поява набряків на нижніх кінцівках.

 5) Болі в правому підребер’ї, кашель.

Ообливо, якщо вищевказані симптоми з’явились після перенесеного інфекційного захворювання, або приєднались до нього ще до повного одужання.

Чим же небезпечний міокардит? При ураженні серцевого м’язу основна функція серця – перекачування крові по організму страждає в залежності від важкості ураження та призводить до розвитку серцевої недостатності. Запальний процес у міокарді може спровокувати розвиток порушень ритму та провідності, аж до життєвонебезпечних станів. Наслідком запального процесу може стати надмірний розвиток сполучної тканини у товщині стінки серця, що погіршить його насосну функцію, прискорить розвиток серцевої недостатності, та буде додатковим чинником виникнення аритмій. Тому, при появі ознак захворювання слід негайно звернутись до лікаря, оскільки відсутність лікування може відчутно погіршити стан пацієнта, та навіть призвести до його смерті. 

Підготували: доцент П.Р. Іванчук, доц С.І. Гречко

22-06-2023

Гомеопатія - чи допомагає вона?

Гомеопатія — вид альтернативної медицини, що пропонує використання сильно розведених препаратів, що, ймовірно, викликають у здорових людей симптоми, схожі на хворобу пацієнта. Гомеопати протиставляють концепцію лікування за псевдонауковим принципом "подібне подібним" принципам раціональної фармакотерапії. Основоположник і автор терміну — німецький лікар Самюель Ганеман.

Виголошені позитивні результати лікування за допомогою гомеопатичних препаратів можна віднести до ефекту плацебо, типовий рівень позитивного якого у клінічних випробуваннях у середньому становить 5-10 %, при цьому його сила залежить від виду захворювання. Під час проведення більшості випробувань виявляється і негативний плацебо-ефект (ефект ноцебо): 1-5 % пацієнтів відчувають деякий дискомфорт від прийому плацебо (хворий вважає, що у нього алергія тощо).

Сучасне наукове співтовариство розглядає гомеопатію як шахрайство. Комітет з науки та технології Британського парламенту стверджує, що гомеопатичні засоби працюють не краще, аніж плацебо, а самі препарати - "пігулки, які не містять активних інгредієнтів". Було зроблено висновок, що засади гомеопатії є неправдоподібними та непослідовними стосовно встановлених наукових концептів. У численних дослідженнях, не було знайдено жодного захворювання, для якого гомеопатичні засоби були б дієвим лікуванням, незважаючи на ефект плацебо. Крім того, у колах фахівців існує стурбованість щодо поінформованості пацієнтів з приводу препаратів, які їм пропонують. Гомеопатичні засоби зазвичай мають низький рівень контролю якості приготування. Реклама і просування гомеопатії може справляти негативний ефект на пацієнтів, коли захворювання, внаслідок відсутності лікування сучасними методиками та препаратами, швидко прогресує та зменшує шанси хворого на одужання.

Науковці вважають, що поширення гомеопатії може спричинити втрату довіри до медицини в цілому. У науковій консультативній раді європейських академій (EASAC) наполягають, що повинен існувати постійний регуляторний орган, який підтверджуватиме ефективність, безпечність та якість усіх препаратів для лікування людей і тварин. Висновки його регуляторного органу базуватимуться на обґрунтованих висновках науковців. У разі відсутності підтвердження фахівців, лікувальний продукт не повинен бути визнаний таким, що здатен лікувати.

Підготували: доцент П.Р. Іванчук, доц С.І. Гречко