Історія

Визначною подією в науковому житті кардіологічної спільноти Буковини стало створення в жовтні 1994 року на базі двох лікувальних закладів - обласного кардіологічного диспансеру та обласного консультативного діагностичного центру кафедри кардіології і функціональної діагностики.

На кафедрі почали працювати такі видатні вчені як професор, доктор медичних наук В.К.Тащук, професор, доктор медичних наук І.К.Владковський, доктор медичних наук, доцент С.В.Білецький, кандидат медичних наук О.С.Полянська (згодом д.мед.наук, професор кафедри внутрішньої медицини, фізичної реабілітації та спортивної медицини). Розпочали свою роботу асистентами О.Ю.Поліщук (згодом кандидат медичних наук, доцент кафедри внутрішньої медицини, фізичної реабілітації та спортивної медицини), І.О.Маковійчук (згодом головний директор ОКНП «Чернівецький обласний клінічний кардіологічний центр», кандидат медичних наук). С.І.Гречко (згодом  доцент кафедри внутрішньої медицини, фізичної реабілітації та спортивної медицини, кандидат медичних наук,  відповідальна за навчально-педагогічний процес кафедри).

Надалі в склад кафедри увійшли професор М.Г.Триняк, асистент Л.П.Сидорчук (згодом професор кафедри сімейної медицини, доктор медичних наук).

Склалася наукова група старших лаборантів – випускників Буковинської державної медичної академії – О.В.Мудрий, І.І.Ілащук, І.В.Мельницький, П.Р.Іванчук, випускник Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича – В.Г.Висоцька, які, пройшовши стажування на кафедрі, наразі посідають чільні місця в наукових та практичних медичних закладах.

В подальшому склад кафедри змінювався – став самостійно очолювати кафедру сімейної медицини професор, доктор медичних наук С.В.Білецький. Але до викладацького складу прийшла наступна генерація таких вчених, як асистент Т.О.Кулік (Ілащук). Сьогодні професор, доктор медичних наук Т.О.Ілащук очолює кафедру пропедевтики внутрішніх хвороб Буковинського державного медичного університету.

Впродовж свого існування кафедра кардіології і функціональної діагностики створена 1.10.1994 на базі двох лікувальних закладів - обласного кардіологічного диспансеру та обласного консультативного діагностичного центру, неодноразово змінювала свою назву.

У 1995 р. кафедра була перейменована в кафедру госпітальної терапії №2 Буковинської державної медичної академії, а в 1997 р. до кафедри приєднано курс лікувальної фізкультури та спортивної медицини. З 2000 р. назва кафедри змінюється на «Госпітальної терапії, лікувальної фізкультури та спортивної медицини», а з 2002 р. курс лікувальної фізкультури та спортивної медицини відокремлюють від кафедри госпітальної терапії №2 і з 2002/2003 навчального року повертається назва «Кафедра кардіології та функціональної діагностики».

З 2009 р.  кафедра була трансформована і набуває назву внутрішньої медицини, фізичної реабілітації та спортивної медицини Буковинського державного медичного університету, з 2010 р. до неї приєднується курс фізичного виховання.

Справжнім корифеєм Чернівецької терапевтичної школи був професор кафедри І.К.Владковський, який працював завідувачем кафедри пропедевтики внутрішніх хвороб з 1979 по 1991 рр, в подальшому з 1991 року по 1993 рік професором кафедри пропедевтики внутрішніх хвороб, а з 1994 року - професором кафедри госпітальної терапії № 2 та ЛФК – в подальшому з 2002 по 2008 рр – професором кафедри кардіології, функціональної діагностики, лікувальної фізкультури та спортивної медицини. Захистив кандидатську дисертацію в 1957 році на тему: «Неврологическая симптоматика гипертонической болезни и некоторые вопросы патогенеза гипертонического инсульта». Докторська дисертація захищена в 1971 році на тему: «К патогенезу некоторых нервных и эндокринных нарушений при цереброкардиальной форме гипертонической болезни в период, не осложненный острыми нарушениями мозгового и коронарного кровообращений», звання професора присуджене у 1978 році.

Професор кафедри кардіології та функціональної діагностики

І.К. Владковський

 

Наукова діяльність професора І.К.Владковського присвячена вивченню різних ланок патогенезу, клініки та лікування гіпертонічної хвороби з впровадженням нової концепції про автономну центральну регуляцію мозкового кровообігу, а також роль її дисфункції в патогенезі гіпертонічних кризів та інсультів. Під керівництвом професора І.К.Владковського з 1980 року розпочато вивчення особливостей волюморегулюючої функції нирок у хворих на гіпертонічну хворобу, ішемічну хворобу серця, клімактеричний невроз за даними визначення в біологічних рідинах натрійуретичного гормону та інших пресорних та депресорних гормонів; енергопластичні властивості еритроцитів у співставленні з показниками центральної та регіональної гемодинаміки. І.К.Владковський є автором 140 наукових праць, 5 винаходів, 30 раціоналізаторських пропозицій. Під його керівництвом виконані 4 кандидатських та 2 докторські дисертації. І.К.Владковського нагороджено знаком «Відмінник Вищої школи», медаллю «Ветеран праці», багатьма почесними грамотами і подяками. У 2024 році професору І.К.Владковському виповнилось б 100 років.

Професор кафедри Т.О. Ілащук розпочинала свою наукову діяльність на кафедрі ще з лав студентського гуртка, пройшла етапи магістратури, аспірантури і докторантури. В 2008 році захистила докторську дисертацію на тему: «Гострий інфаркт міокарда, ускладнений гострою лівошлуночковою недостатністю: клініко-патогенетичні та хронобіологічні детермінанти, результати тривалого спостереження та медикаментозної корекції». Наукові дослідження професора Т.О.Ілащук присвячені оптимізації лікувальної тактики у хворих на гострий інфаркт міокарда та хронічні форми ішемічної хвороби серця.  Т.О.Ілащук проходила стажування у кардіологічних  клініках штату Юта (США). Нині Тетяна Олександрівна Ілащук є завідувачем кафедри пропедевтики внутрішніх хвороб БДМУ.


 З моменту створення кафедрою керує один з провідних фахівців -кардіологів, доктор медичних наук, професор Тащук Віктор Корнійович, випускник Чернівецького медичного інституту 1983 р., який пройшов етапи клінічної ординатури, аспірантури і докторантури в самому серці української кардіології - в Інституті кардіології ім.акад. М.Д.Стражеска АМН України.  Захистив в 1988 році кандидатську дисертацію на тему «Клініко-функціональна діагностика нестабільної стенокардії, оцінка ефективності обзидану» і в 1992 році -  докторську дисертацію на тему «Клінічні і морфофункціональні детермінанти рестабілізації перебігу гострих форм ІХС при тривалому спостереженні».  Має досвід роботи лікаря-кардіолога, кардіореаніматолога та функціоналіста Інституту кардіології ім.акад.М.Д.Стражеска АМН України. Лікар-кардіолог вищої кваліфікаційної категорії.

Наукові інтереси проф.В.К.Тащука пов’язані з клініко-функціональними, морфофункціональними, гомеостазіологічними і хронобіологічними дослідженнями в кардіології, які, в тому числі, викладені в монографіях та посібниках: «Медичні та біологічні проблеми невідкладної кардіології», «Основи електрокардіографії», «Електрокардіографія. Основи діагностики», «Посібник з кардіології для іноземних студентів», «Basic of ECG», «Understanding of  ECG», «Гострий коронарний синдром: діагностика, лікування, реабілітація», «Клініко-функціональні методи дослідження серцево-судинної системи», «Кардіоваскулярні ускладнення у хворих на хронічну хворобу нирок» «Реєстрові дослідження малих міст України: діагностика, лікування», «Гострий інфаркт міокарда. Ускладнення», «Приклади формулювання терапевтичних діагнозів»,  «Серцево-судинні захворювання. Класифікація, стандарти діагностики та лікування», «Впровадження цифрової обробки результатів функціональних методів дослідження», «Рання діагностика ішемічної хвороби серця. Можливості дигіталізації електрокардіограми», «Кардіологічні інновації», «Клінічна кардіологія. Сучасний погляд на захворювання серцево-судинної системи, ускладнення і конкурентні діагнози», «Фізична та реабілітаційна медицина при ішемічній хворобі серця», брав участь в створенні національного підручника «Функціональна діагностика».

Професор В.К.Тащук є членом вченої ради Буковинського державного медичного університету, головою предметно-методичною комісії з внутрішньої медицини, відповідальним технічним редактором журналу «Буковинський медичний вісник», членом Спеціалізованої вченої ради при Івано-Франківському національному медичному університеті, членом Європейської спілки кардіологів, Європейської асоціації з серцевої недостатності,  Робочої групи з гострого коронарного синдрому та аритмій серця Асоціації кардіологів України, співголовою Буковинського осередку Асоціації кардіологів України, головою Буковинських осередків «Асоціації з невідкладної кардіології України», «Асоціації аритмологів України», «Асоціації з серцевої недостатності України» (заступник голови), «Асоціації дослідників України», є членом редакційних колегій та редакційних рад журналів: «Буковинський медичний вісник», «Прикарпатський вісник НТШ»,  «Хист»,  «Кардіохірургія та інтервенційна кардіологія», «Therapia. Український медичний вісник», «Аритмологія», «Український кардiологiчний журнал», Спільний українсько-румунський науковий журнал «Актуальні питання суспільних наук та історії медицини».

З нагоди 60-річчя Буковинської державної медичної академії занесений до книги Пошани академії (2000 р), є лауреатом премії ім. В.Залозецького (2000 р), нагороджений медаллю акад. М.Д. Стражеска «За заслуги в охороні здоров’я» (2000 р), Почесною грамотою Міністерства охорони здоров’я України (2002, 2009 рр), Почесною грамотою Чернівецької обласної державної адміністрації та Чернівецької обласної ради (2003, 2007, 2009, 2010, 2012, 2016 рр), з нагоди ювілею 50-річчя з дня народження та 30-річчя роботи в медицині поздоровлений Міністром охорони здоров’я України (2010), медаллю МВС України «За сприяння органам внутрішніх справ України» (2010 р),  медаллю «За заслуги» Асоціації кардіологів України (2013), медаллю «На славу Чернівців» (2023), Ювілейною відзнакою «60-років Асоціації кардіологів України» (2023). Указом  Президента України № 445 від 16 червня 2009 року присвоєне почесне звання «Заслужений лікар України».  За результатами роботи під час проведення Національного конгресу кардіологів України  (2013) присвяченого 50-річчю Асоціації кардіологів України, був репрезентований від лікарів Чернівецької області у книзі «Професія - лікар кардіолог», представлено на виставці фотографій кращих лікарів України,  2.12.2013 р. згідно Указу Президента України № 658/2013 «Про призначення державних стипендій видатним діячам охорони здоров'я» призначено строком на два роки державну стипендію.


Професор В.К. Тащук та директор Інституту кардіології ім.акад.М.Д.Стражеска АМН України професор, академік НАМН України В.М. Коваленко

На фото колектив кафедри внутрішньої медицини, фізичної реабілітації та спортивної медицини ( 2022 р. ) складається з 12 співробітників, серед яких завідувач кафедри, професор В.К.Тащук, д.мед.н., професор О.С.Полянська, доцент,  к.мед.н. О.Ю. Поліщук, доцент,  к.мед.н. С.І. Гречко, доцент,  к.мед.н. П.Р. Іванчук, доцент, к.мед.н. Т.М. Амеліна, доцент, к.мед.н. Г.І. Хребтій, доцент, к.мед.н. І.Т. Руснак, доцент,  к.мед.н. О.М. Гінгуляк, доцент, к.мед.н. Аль Салама Мухамед Васек Обейд,  аспірант О. В. Маліневська-Білійчукаспірант Р.А. Бота, лаборант  М.Г. Мігай., ст. лаборант К.К. Луптович.